سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی بارگیری شد

سکوی دریایی فاز ۱۴ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) بوشهر روز شنبه برای حمل به موقعیت نصب در آب های خلیج فارس بارگیری شد.

سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی بارگیری شد

به گزارش ایدرونیوز ، مدیر عامل شرکت صدرا گفت: عملیات تکمیلی سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی با ۳۷ درصد پیشرفت فیزیکی از آبان ماه سال ۱۳۹۵ آغاز و در مدت ۲ سال پیشرفت آن به ۹۷٫۲ درصد رسید.
سردار محمد رحیم دهقانی افزود: عملیات باقیمانده تکمیلی این سکو پس از نصب روی سه پایه(جکت) فاز ۱۴ پارس جنوبی واقع در آب های خلیج فارس صورت می گیرد.
وی گفت: برای ساخت این سازه با ۲ هزار و ۶۰۰ تن وزن خالص که پس از نصب با احتساب متعلقات آن به پنج هزار و ۵۰۰ تن می رسد۱۲ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه انجام شده است.
دهقانی اظهار داشت: با نصب این سکو تا پیش از فصل زمستان، ۵۰۰ میلیون فوت معادل ۱۴ میلیون مترمکعب گاز در روز به شبکه گاز سراسری کشور تزریق می شود.
وی ادامه داد: شرکت صدرا کار ساخت ۱۰ سکوی طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی را عهده دار شده که امروز سکوی فاز ۱۴ به عنوان دومین سکو از این شمار بارگیری شد.
دهقانی گفت: تا پایان شهریور ماه جاری و نیمه نخست مهرماه امسال سه سکوی دیگر پارس جنوبی که اکنون پیشرفت ۹۵ درصدی دارند بارگیری و در دریا نصب می شود.
مدیر عامل شرکت صدرا اضافه کرد: عملیات ساخت پنج سکوی دیگر نیز در مجموع با ۸۲ تا ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی در نیمه دوم سال پایان می یابد.
دهقانی بیان کرد: با نصب این سکوها تا پایان سال جاری در مجموع ۲ میلیارد مترمکعب گاز به میزان تولید گاز پارس جنوبی افزوده می شود.
وی گفت: همه کارهای این سکوها شامل مهندسی، تامین کالا و ساخت به دست متخصصان توانمند ایرانی در دست اجرا است.
دهقانی ادامه داد: شرکت صدرا علاوه بر سکوسازی احداث ۲ خط انتقال گاز به پالایشگاه خورشید پارس جنوبی به طول ۴۰۰ کیلومتر در دست احداث دارد که از این میزان ۲ خط به طول ۲۰۰ کیلومتر عملیات اجرایی آن پایان یافته و اکنون آماده گازکشی است.
وی افزود: تا ۱۰ روز آینده نیز عملیات اجرایی خط انتقال دوم آن پایان می یابد و عملیات احداث خط چهارم آغاز می شود که پیش بینی شده تا پایان سال این پروژه به اتمام برسد.
طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب گاز ترش و ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در دست اجرا است.
تولید سالانه بیش از یک میلیون مترمکعب گاز مایع، یک میلیون تن اتان مصرفی واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد از دیگر تولیدات این فاز خواهد بود.
اجرای پروژه این فاز به کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران، شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران، شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا)، شرکت پایندان و شرکت ماشین‌سازی اراک واگذار شده که مسئولیت رهبری کنسرسیوم را ایدرو بر عهده دارد.