توسط یک شرکت دانش بنیان صورت گرفت

پمپاژ تخصص ایرانی به صنایع داخلی

یک شرکت دانش بنیان با کمک توانایی جوانان ایرانی و با هدف طراحی و ساخت سفارشی پمپ های مورد نیاز صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی ، صنایع نیروگاهی، خطوط انتقال آب و توربین های آبی کوچک و متوسط بنا نهاده شد.

پمپاژ تخصص ایرانی به صنایع داخلی

به گزارش ایدرونیوز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت تولید پمپ‌های بزرگ و توربین آبی با نام اختصاری پمپ و توربین (پتکو)، در سال ۷۱ با سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران « IDRO » تأسیس شده و در سال ۷۸ به بهره برداری رسید.
این شرکت برای طراحی و ساخت سفارشی پمپ‌های مورد نیاز صنایع مختلف از جمله نفت،گاز، پتروشیمی، صنایع نیروگاهی، خطوط انتقال آب و توربین‌های آبی کوچک و متوسط بنا شده است. همچنین تأمین قطعات یدکی، نظارت بر نصب و راه اندازی، خدمات پس از فروش، تعمیرات و ارائه مشاوره مهندسی در حیطه کاری این شرکت است. کارخانه شرکت پمپ و توربین مجهز به ماشین آلات و تجهیزات سبک، نیمه سنگین، سنگین و آزمایشگاه توربو ماشین است.
به گفته مسعود باقر تجریشی مدیر عامل شرکت، این شرکت تا کنون پروژه‌های متعددی را با موفقیت به انجام رسانیده و همه ساله تعداد زیادی از پروژه‌ها را در دست اقدام دارد که از جمله مهمترین پروژه‌های اجرا شده می توان به مواردی چون ساخت ۲۳ دستگاه الکتروپمپ افقی دومکشه آب کولینگ مجتمع پتروشیمی مارون هر کدام با ظرفیت ۵٫۰۰۰ متر مکعب بر ساعت و ارتفاع ۷۲ متر، ساخت ۱۰ دستگاه الکتروپمپ افقی دومکشه آب کولینگ مجتمع پتروشیمی ایلام با ظرفیت ۴۱۸۵ متر مکعب بر ساعت و ارتفاع ۵۱٫۴ متر و ساخت ۹ دستگاه الکتروپمپ افقی دومکشه آب کولینگ مجتمع پتروشیمی اروند با ظرفیت ۴۶۰۰ متر مکعب بر ساعت و ارتفاع ۶۰ متر اشاره کرد.
ساخت ۴ دستگاه الکتروپمپ افقی دومکشه آب کولینگ مجتمع پتروشیمی زاگرس از جنسNi-Resist با ظرفیت ۴٫۸۰۰ متر مکعب بر ساعت و ارتفاع ۴۵ متر، ساخت دو دستگاه پمپ عمودی آب دریا برای مجتمع پتروشیمی رازی از جنس Ni-با ظرفیت ۷,۵۰۰ متر مکعب بر ساعت و ارتفاع ۴۴ متر به وزن کلی ۲۷ تن، ساخت ۸ دستگاه الکتروپمپ عمودی ملخی آب به ظرفیت ۱۰٫۸۰۰ متر مکعب بر ساعت و ارتفاع ۷ متر ودستگاه الکترو پمپ افقی پساب به ظرفیت ۱۰۰۰ متر مکعب بر ساعت و ارتفاع ۳۰ متر برای شرکت صدرا، ساخت ۸ دستگاه الکترو پمپ افقی دومکشه شورابه ازجنس Ni-Resist برای طرح اکتشاف و تجهیز ذخایر پتاس با ظرفیت ۷۰۰ مترمکعب برساعت و ارتفاع ۱۰۵متر، ساخت ۳۴ دستگاه توربو الکتروپمپ برج‌های خنک کن نیروگاه های سیکل ترکیبی برای شرکت مپنا با ظرفیت ۱۰,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ متر مکعب بر ساعت و ارتفاع ۲۷ تا۳۷ متر، ساخت یک دستگاه الکتروپمپ افقی دومکشه آب کولینگ پتروشیمی فجر با دبی ۳۸۰۰ مترمکعب برساعت و ارتفاع ۵۶ متر و غیره از دیگر پروژه های این شرکت دانش بنیان است.