نوسازی بیش از ۲۰۰ هزار خودرو با منابع صندوق توسعه ملی

با اعلام وصول بیش از ۶۰۰ میلیون دلار طرح‌های توسعه ناوگان حمل و نقل تجاری سنگین درون و برون شهری توسط صندوق توسعه ملی، روند اجرای جایگزینی بیش از ۲۰۰ هزار خودرو عمومی وارد مرحله‌ی تازه‌ای شد.

نوسازی بیش از ۲۰۰ هزار خودرو با منابع صندوق توسعه ملی

به گزارش ایدرونیوز به نقل از روابط عمومی صندوق توسعه ملی، با اعلام وصول بیش از ۶۰۰ میلیون دلار طرح‌های توسعه ناوگان حمل و نقل تجاری سنگین درون و برون شهری توسط صندوق توسعه ملی، روند اجرای جایگزینی بیش از ۲۰۰ هزار خودرو عمومی وارد مرحله‌ی تازه‌ای شد.

این طرح‌ها در راستای طرح بزرگ جایگزینی و نوسازی ناوگان حمل و نقل تجاری کشور که بهمن ماه گذشته با حضور رئیس جمهوری کلید خورد، اجرا خواهد شد.

در این طرح که با تامین مالی صندوق توسعه ملی و مدیریت اجرایی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) عملیاتی می‌شود، قرار است ۲۰۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه انواع اتوبوس، کامیون، کشنده، کامیونت و مینی بوس فرسوده ظرف مدت ۳ سال اسقاط و با جایگزینی تولیدات استاندارد داخلی، ناوگان تجاری کشور نوسازی شود. اجرای این طرح علاوه بر توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، باعث کاهش چشمگیر مصرف سوخت و کمک به رفع بخش مهمی از معضلات زیست محیطی شده و سبب رونق بخش تولید و صنعت کشور و نیز ایجاد اشتغال مولد خواهد شد.

در این میان مرتضی شهید زاده، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی پیش از این اعلام کرده بود که تصمیمات لازم برای حمایت از این طرح بزرگ ملی اتخاذ شده و قرار است از محل صرفه جویی و کاهش واردات سوخت، منابع تخصیص داده شده بازپرداخت شود.

در این رابطه اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی با تاکید بر اصول صندوق توسعه ملی برای تخصیص اعتبار برای طرح‌های ملی گفت: توجه به اساسنامه و موازین قانونی صندوق توسعه ملی همچون رعایت نسبت مالکانه ۲۰ درصد، آورده سرمایه ۲۵ درصد متقاضی و توجیه فنی و اقتصادی از ضروریات این صندوق است که مورد توجه قرار می‌گیرند و تضمین لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه نسبت به بازپرداخت تسهیلات ارزی به صندوق توسعه ملی ارایه شده است.

بنا به این گزارش مبلغ ۶۱۶ میلیون ۳۰۰ هزار و ۸۸۲ دلار طرح‌های شرکت‌های “یاوران خودروی شرق”، “سیبا موتور”، “عقاب افشان”، “خودروسازی پیشرو دیزل آسیا” و “ماموت” به عاملیت بانک‌های ملت و ملی در صندوق توسعه ملی اعلام وصول شده و فرایند اجرایی آن‌ها آغاز شد. به گفته‌ی کمیجانی قرار است ۳ میلیارد یورو از محل صندوق توسعه ملی به طرح بزرگ اسقاط و جایگزینی خودرو‌های فرسوده سنگین تعلق گیرد.