قرارداد تامین و ساخت ۴۵۰ دستگاه واگن مترو بین ایدرو و پوژن چین امضا شد

قرارداد همکاری تامین و ساخت ۴۵۰ دستگاه مترو برای شهرهای اهواز، شیراز و تبریز بین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و شرکت پوژن چین امروز (چهارشنبه) امضا شد.

به گزارش ایدرونیوز ، رئیس هیات عامل ایدرو در مراسم امضای این قرارداد با اشاره به برنامه ششم توسعه و تاکید رئیس جمهوری مبنی بر توسعه صنعت ریلی، گفت: سال گذشته شورای اقتصاد مصوبه مبنی بر ساخت ۲ هزار دستگاه واگن مترو برای تهران و کلانشهرها به ارزش بیش از ۲ میلیارد یورو مصوب کرد که با هماهنگی وزارت کشور و ایدرو در حال انجام است.

منصور معظمی تصریح کرد : این قرارداد به منظور حداکثر استفاده از توان داخلی کشور در حوزه واگن سازی، با مشارکت شرکت خارجی و با بهره گیری از فناوری روز جهان در شرکت واگن پارس انجام خواهد شد.

قرارداد تامین و ساخت ۴۵۰ دستگاه واگن مترو بین ایدرو و پوژن چین امضا شد

قرارداد تامین و ساخت ۴۵۰ دستگاه واگن مترو بین ایدرو و پوژن چین امضا شد

وی افزود: تعداد واگن ها در قرارداد مذکور ۴۵۰ دستگاه برای شهرهای اهواز، شیراز و تبریز خواهد بود و شرکت پوژن چین متعهد شده اعتبار مالی پروژه تا سقف ۸۵ درصد را از منابع کشور چین تامین کند.

معظمی با بیان اینکه شروط اولیه همه مذاکرات ، استفاده از حداکثر توان و ظرفیت داخلی و انتقال فناوری و دانش فنی است ،اظهار داشت: در این همکاری مشترک به طور متوسط ۳۵ درصد و در نهایت ۵۹ درصد داخلی سازی واگن های آلومینیومی در ایران انجام می شود.

معظمی تصریح کرد: تا کنون واگن‌های متروی کشور از جنس کربن استیل بود و با عقد قراردادهای جدید بتوانیم، واگن‌هایی با جنس آلومینیوم و با کیفیت عالی تولید می کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: نخستین بخش از این کار که مناقصه ۶۳۰ دستگاه واگن مسافری برای تهران است، تعیین تکلیف شده و امیدواریم تا پایان امسال قرارداد مذکور توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و شهرداری تهران منعقد شود.

رئیس ایدرو با اشاره به قرارداد منعقد شده در زمینه ساخت و تامین واگن در کشور خاطرنشان کرد: سال آینده شاهد رونق بیشتر کارخانجات واگن سازی با ظرفیت و اشتغال بیشتر خواهیم بود و ظرف سه تا چهار سال آینده مردم شاهد واگن‌های زیباتر با مصرف انرژی کمتر و آلودگی پایین‌تر محیط زیست خواهند بود.

مدیرکل امور بین الملل ایدرو نیز در این مراسم گفت: با توجه به مذاکرات انجام شده برای تجهیز و راه اندازی شرکت واگن پارس، مبلغ ۲۵ میلیون یورو سرمایه گذاری در نظر گرفته شده که طرف خارجی برای این سرمایه گذاری اعلام آمادگی نموده است.

عراقچی تصریح کرد :  تا پایان سال ۹۶ دو خبر خوب دیگر در حوزه توافق بین‌المللی به اطلاع مردم خواهیم رساند.