محمدرضا نجفی منش، عضو اتاق بازرگانی ایران :

قرارداد با رنو یکی از دستاوردهای مهم برجام است

یکی از مهم‏ترین ویژگی‎های این قرارداد، تعهد طرف خارجی برای صادرات ۳۰ درصد از محصول تولیدی از یک طرف و انتقال تکنولوژی و ساخت قطعات در داخل کشور است.

قرارداد با رنو یکی از دستاوردهای مهم برجام است

بعد از ماه‎ها مذاکره دو هفته قبل قرارداد تولید خودرو بین ایدرو، یک هلدینگ داخلی و شرکت رنو به ارزش ۶۶۰ میلیون یورویی به عنوان بزرگ‎ترین قرارداد خودرویی کشور به امضا رسید. قراردادی که به باور بسیاری از کارشناسان می‎تواند زمینه‎های لازم برای یک تحول کیفی و کمی در تولید خودرو در کشورمان به وجود آورد.
یکی از مهم‏ترین ویژگی‎های این قرارداد، تعهد طرف خارجی برای صادرات ۳۰ درصد از محصول تولیدی از یک طرف و انتقال تکنولوژی و ساخت قطعات در داخل کشور است.

محمدرضا نجفی منش، عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران و از کارشناسان صنعت خودرو در گفت و گو با پایگاه اطلاع ‏رسانی دولت در مورد این قرارداد می‎گوید: «قرارداد تولید خودرو با رنو یکی از دستاوردهای مهم و اساسی برجام و یکی از مهم‎ترین قراردادهای جذب سرمایه‎گذاری خارجی است که همه شاخصه‎های مورد نظر در مورد یک قرارداد خوب که با اسناد بالادستی از جمله سیاست‎های اقتصاد مقاومتی هم همخوانی داشته باشد را دارد.»

وی با بیان اینکه این قرارداد می‎تواند یک تحول مهم در صنعت خودرو ایجاد کند، می‎افزاید: «همانطور که ساخت اولین هایپرمارکت‎ها در کشور توانست یک تحول مهم در عرصه ارایه خدمات در این بخش ایجاد کند این قرارداد جدید هم می‎تواند تولید و فروش خودرو در کشور را به شکل مثبت و معناداری متحول کند.»

نجفی منش با اشاره به اینکه انعقاد و اجرایی شدن این قرارداد می‎تواند به توسعه صنعت قطعه‎سازی کشور هم کمک کند، می‎گوید: «تولید قطعات برای تولید خودرو در قالب این قرارداد تا ۸۰ درصد هم در داخل امکانپذیر است و امکانات و زیرساخت‎های لازم در صنعت قطعه‎سازی کشورمان برای بهره‎گیری از این فرصت هم وجود دارد. بنابراین این قرارداد می‎توان نقطعه عطفی در گسترش صنعت خودرو باشد.»

وی با بیان اینکه ارز آوری و ایجاد اشتغال از جمله نیازهای مهم و ضروری در کشورمان است، می‏ گوید: «تعهد طرف خارجی به صادرات حداقل ۳۰ درصد محصولات تولید شده هدف ارزآوری را برای ما تامین می‎کند و از آن طرف اشتغالزایی بالایی در حد ۳ هزار نفر به طور مستقیم در نتیجه اجرایی شدن این قرارداد محقق می‎شود که دستاورد بزرگی است.»

گفتنی است در فاز اول این قرارداد که تولید از اواخر سال آینده وارد بازار می‎شود ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو تولید می‎شود و تا سال ۲۰۲۴ هم این میزان تولید به سقف ۳۰۰ هزار دستگاه می‎رسد از دیگر نکات مورد توجه در این قراداد هم ایجاد هاب R&D توسط رنو در ایران است. این اقدام برای اولین بار انجام می‎شود و رنو حدود ۶ مرکز تحقیق و توسعه دارد و یکی از آنها در ایران خواهد بود.