معاون اول رييس جمهور تاكيد كرد:

هم مرز بودن استان خراسان جنوبی با کشور افغانستان ظرفیت خوبی برای ایجاد فرصت های شغلی در بخش تجارت مرزی است

جلسه ملاقات مجمع نمایندگان مردم استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی با معاون اول رییس جمهور عصر امروز (سه شنبه) برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با بیان اینکه استان خراسان جنوبی از ظرفیت های متعددی برای توسعه و رفع محرومیت ها برخوردار است گفت: یکی از ظرفیت های این استان هم مرز بودن با کشور افغانستان است و توجه به این موضوع می تواند فرصت های شغلی فراوانی در بخش تجارت مرزی برای مردم استان ایجاد کند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به محدودیت منابع آب در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: امروز دیگر باید بپذیریم که کشور با خشکسالی جدی مواجه است و در این شرایط، استانی همچون خراسان جنوبی که با کمبود جدی آب مواجه است، نباید به دنبال توسعه کشاورزی باشد بلکه باید با ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی، به دنبال تولید با رویکرد صادرات به افغانستان به عنوان یکی از کشورهای هدف صادرات ایران باشد.

وی همچنین با تاکید بر اهتمام ویژه دولت نسبت به تامین آب شرب مردم سراسر کشور این موضوع را از اولویت های اصلی دولت دانست.

.دکتر جهانگیری با اشاره به درخواست نمایندگان مردم استان خراسان جنوبی مبنی بر ایجاد راه آهن در این استان افزود: راه آهن یکی از نیازهای اصلی برای توسعه حمل و نقل است اما اگر بخواهیم به بودجه دولت متکی باشیم، ایجاد خطوط ریلی سالهای زیادی زمان خواهد برد به همین دلیل باید با استفاده از توان بخش خصوصی و پیمانکاران قوی اجرای این طرح ها را با سرعت هرچه بیشتر انجام دهیم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ظرفیت های معدنی استان خراسان جنوبی می تواند نقش موثری در توسعه استان ایفا کند گفت: خراسان جنوبی از ظرفیت ها و پتانسیل های خوبی در بخش معدن برخوردار است که اگر مورد توجه قرار گیرد می تواند منجر به تحول و اشتغالزایی فراوان در سطح استان شود.

وی از معاون توسعه روستایی و مناطق محروم خواست وقت ویژه ای برای روستاهای استان خراسان جنوبی بگذارد و برای اجرای طرح های اشتغال زا در این روستاهای این استان برنامه ریزی کند تا منجر به بهبود وضعیت معیشتی مردم این روستاها شود.

در این جلسه که معاون رییس جمهور در امور مجلس نیز حضور داشت استاندار خراسان جنوبی گزارشی از وضعیت استان و اقدامات صورت گرفته برای حل مشکلات ارائه کرد و گفت: طرح انتقال آب از دریای عمان به استان خراسان جنوبی در دست مطالعه است و در زمینه مقابله با کمبود منابع آب نیز اقداماتی همچون اجرای طرح های آبیای تحت فشار در دست انجام است.

نمایندگان مردم استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی هم هر کدام گزارشی از وضعیت استان ارائه کردند و با بیان اینکه کم آبی و خشکسالی، عدم برخورداری از راه آهن، پایین بودن درآمد سرانه و محرومیت هایی از این دست جمعیت روستاهای استان را در معرض تهدید قرار داده است، خواستار توجه ویژه دولت برای رفع محرومیت های استان شدن