وزیر صمت در شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی و نشست فعالان اقتصادی آذربایجان غربی :

رشد ۲۷ قلم کالای صنعتی در فروردین/ با انسجام رویه ها بخشنامه مانع تولید نداشتیم/ رشد بیش از ۵۰ درصدی تولید خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و نشست با فعالان اقتصادی آذربایجان غربی از رشد ۲۷ قلم کالای صنعتی از ۴۰ تا ۱۵۰ درصد در فروردین ماه ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش ایدرونیوز به نقل از شاتا، علیرضا رزم‌حسینی با بیان این مطلب، افزود: این رشد تولید با وجود همه تحریم های ظالمانه و مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده است که به همت جهادی تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان اقتصادی محقق شد.

وی با بیان اینکه به رشد صنعتی ۸ درصد در سال گذشته رسیده ایم، ادامه داد: صادرات قابل قبولی داشتیم و تامین مواد اولیه، قطعات، اجزا و ملزومات ۷۱ هزار واحد صنعتی توسط صادرکنندگان انجام گرفت تا چرخ تولید بچرخد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه بیش از ۱۴۰ هزار شغل علاوه بر اشتغال موجود سال گذشته توسط وزارت صمت به وجود آمده است، تصریح کرد: این میزان از ایجاد اشتغال علی‌رغم همه محدودیت‌ها و همچنین آثار منفی کرونا بوده است که در حوزه اشتغال صنعتی کاهشی نداشتیم.

رزم حسینی با بیان برخی دستاوردهای صنعتی نیز گفت: در حوزه نساجی و پوشاک به روند خوبی رسیده‌ایم، صادرکننده پوشاک شدیم و واحدهای نسازی سه شیفته کار می کند و در حال توسعه هستند.

وزیر صمت همچنین تصریح کرد: هرچند در ماه های اول شیوع ویروس کرونا از لحاظ اقلام مرتبط با کرونا از جمله دستگاه ونتیلاتور در تنگنا بودیم اما اکنون صادرکننده هستیم و به همین کشور ترکیه (همسایه آذربایجان غربی) صادر می‌کنیم.

رزم حسینی با بیان اینکه در حوزه خودرو و قطعات وابسته تحریم بودیم، یادآور شد: اما در سال گذشته به رشد ۲۸ درصدی تولید رسیدیم و فروردین ماه امسال نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد تولید داشته ایم.

وی همچنین با اعلام اینکه در حوزه لوازم خانگی به جشن خودکفایی تولید محصولات با قیمت و کیفیت مناسب را برگزار می کنیم، گفت: سال گذشته ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار عدد لوازم خانگی تولید شد و ۷۰ درصد ساخت داخل در این حوزه محقق گردید و در قیمت و کیفیت از کشور های خوب منطقه در حوزه لوازم خانگی هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: واردات کالاهای غیرضروری را ممنوع اعلام کردیم، ۳.۵ میلیارد یورو ساخت داخل انجام شد، ۱۰ درصد واردات توسط شرکت‌های داخلی تامین گردید و ۵.۵ میلیارد یورو از محل ممنوعیت واردات کالاهای غیر ضروری صرفه‌جویی ارزی شد.

رزم حسینی همچنین بیان کرد: ۷۴ هزار میلیارد دلار تجارت کشور در سال گذشته بوده است که ۱۴۶ میلیون تن کالا صادرات و واردات شد و اگر تحریم نبود اقتصاد شکوفاتر می می شد.

وزیر صمت همچنین با اشاره به برنامه آزادسازی ۶۰۰۰ معدن راکد و حبس شده، گفت: ۵۰۰ معدن مربوط به این استان است که معادن آزادشده طبق قانون برای فعال سازی به افراد دارای صلاحیت و اهلیت از طریق مزایده واگذار می‌شوند.

رزم حسینی همچنین اقتصاد مقاومتی با شرکت های برتر را دیگر برنامه های وزارت صمت دانست و گفت: طی دو مرحله ۴۵۰ هزار میلیارد تومان فرصت های سرمایه گذاری با شرکت‌های برتر تفاهمنامه امضا شد که این رقم را تا یک میلیون میلیارد تومان می توانیم اضافه نماییم .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در سفر سه روزه به استان آذربایجان غربی  از معدن طلای زرشوران،  شرکت سازه کشت کاوه ، کارخانه قند میلاد مهاباد ، پایانه مرزی تمر چین ، منطقه آزاد ماکو و پایانه مرزی بازرگان ، کارخانجات نساجی خوی و گروه صنعتی مارال صنعت بازدید و طرح توسعه  شرکت فرش ، کارخانه داروگستر ساوا شفاژن نقده ، واحد تولیدی شمش طلا و نقره خوی و طرح توسعه صنایع سلماس را افتتاح کرد .

امضای تفاهم نامه احیاء مسئولیت های اجتماعی با شرکت مارال صنعت ارومیه و  تفاهم نامه همکاری بین سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو و صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از دیگر دستاورد های سفر وزیر صمت به استان آذربایجان غربی بود.