استقرار شرکت‌ های دانش ‌بنیان حوزه خودرو در شهرک تخصصی کاوش

معاون آموزش، پژوهش و فناوری، از آماده سازی شهرک “کاوش” به عنوان شهرک فناوری‌های پیشرفته خبر داد و گفت: در این شهرک کلیه شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه و ساخت قطعات مستقر خواهند شد.

به گزارش ایدرونیوز ، دکتر برات قبادیان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در کشور نواحی چون “سیلکون ولی” و “سایبرجایا”ی مالزی نداریم و این در حالی است که هر کشور چنین نواحی و طرح‌هایی را دارد و معمولا این نواحی هستند که کشورها را در توسعه فناوری خاصی معروف کرده‌اند.

وی با تاکید بر ضرورت چنین نواحی در کشور، اظهار کرد: از این رو، این طرح در دستور کار قرار دارد. این طرح مصوب نشده است.

قبادیان با اشاره این که به وزارت “صمت” فعلی از ترکیب وزارتخانه‌های صنایع سنگین، معادن و فلزات و بازرگانی است؛ از این رو در برنامه‌های ما است که کل حوزه پژوهشی و تحقیقاتی و آموزشی این سه حوزه به صورت یک زنجیره دیده شود و اقدام به توانمندسازی نیروی انسانی کنیم.

قبادیان ادامه داد: بر این اساس درصدد هستیم که در شهرکی این برنامه را اجرایی کنیم.

معاون پژوهش، آموزش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت از اعلام خبرهای خوشی از این معاونت در روزهای آتی خبر داد و در این باره توضیح داد: ما شهرکی در نزدیکی کرج به نام شهرک “کاوش” داریم و بنا داریم این شهرک را به شهرک فناوری‌های پیشرفته خودرو تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه این شهرک آماده فعالیت است، یادآور شد: با این اقدام کلیه شرکت‌های دانش‌بنیان که در حوزه خودرو و قطعات مربوط به آن فعال هستند، در این شهرک مستقر شوند.

قبادیان اضافه کرد: حوزه قطعات خودرو نزدیک به ۳ میلیارد دلار ارزبری دارد و با توجه به نیازی که کشور دارد، می‌توان این طرح را اجرایی کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه نسبتی میان تعداد جمعیت و خودروها وجود دارد، گفت: گفته می‌شود در ژاپن هر دو نفر یک خودرو دارند، ولی در ایران هر ۸ نفر دارای یک خودرو است؛ از این رو است که مشاهده می‌شود وقتی برای خرید خودرو ثبت نام می‌شود، حدود ۶ میلیون نفر ثبت نام می‌کنند و این امر نشان می‌دهد که این تقاضا در کشور وجود دارد و ما باید به این نیاز به صورت مناسب پاسخ دهیم و ما معتقد هستیم که شهرک تخصصی و استاندارد را راه‌اندازی کنیم و کار آن را با تولید قطعات خودرو آغاز کنیم.

قبادیان اضافه کرد: با این اقدام از یک سو اشتغال دانش‌بنیان در کشور ایجاد خواهد شد و از سوی دیگر شهرک کاملا تخصصی در این زمینه داریم و اعتباری برای صنعت کشور خواهد بود و اعتقاد دارم که اکثر نیازهای فناورانه را با استفاده از توان داخل برآورده کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده خبرهای خوبی در این زمینه ارائه شود.