سرپرست وزارت صمت: راه نجات کشور رونق تولید است

حسین مدرس‌خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به رشد مثبت تولید خودرو در کشور پس از دو سال در سه ماهه اول امسال اشاره و تاکید کرد: راه نجات کشور رونق تولید است.

سرپرست وزارت صمت چهارشنبه شب و پس از برگزاری چهارمین میز توسعه و تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو و قطعات در گفت و گو با خبرنگاران گفت: در این میز ساخت داخل ۶۶ میلیون یورو از قطعات و تجهیزات وارداتی صنعت خودرو توسط سازندگان داخلی ساخته می شود.

وی تصریح کرد: راه نجات کشور رونق تولید است و در حوزه تولید مهمتر از تعمیق و توسعه ساخت داخل و داخلی سازی برای قطع وابستگی بخش تولید و کاهش ارزبری وجود ندارد.

مدرس خیابانی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای داخلی سازی ۳.۲ میلیارد دلار از قطعات و تجهیزات وارداتی مورد نیاز حوزه صنعت امسال برنامه گسترده ای برای قطع وابستگی، خودکفایی و کاهش ارزبری دارد.

سرپرست وزارت صمت تصریح کرد: این داخلی سازی در همه حوزه ها از جمله خودرو، نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع دریایی، صنایع نساجی و دیگر صنایع وابسته است.

او ادامه داد: البته این داخلی سازی مستلزم ارتباط و همکاری تنگاتنگ با مراکز علمی، دانشگاهی، مراکز پژوهشی و شرکتهای دانش بنیان و نهادها و دستگاه های پیشرو مانند وزارت دفاع و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

وی افزود: نهضت ساخت داخل از سال گذشته توسط وزارت صمت کلید خورد و مجلس شورای اسلامی نیز در دوره جدید حتما به این حرکت کمک خواهد کرد.

او گفت: امسال عزم مجموعه حاکمیتی کشور برای قطع وابستگی و خودکفایی محکم تر است و انشالله بتوانیم با برگزاری همین میزهای تخصصی ساخت داخل از طریق استانها و شرکتهای بزرگ تولیدی در تمام نقاط کشور  ساخت داخل را بصورت یک فرهنگ غالب ترویج بدهیم.

مدرس خیابانی تصریح کرد: تولیدی که روی پای خود باشد و به مواد و قطعات وارداتی اتکا نداشته باشد، قابل افتخار و مایه مباهات است.

وی افزود: اخیراً در ابلاغی از سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی خاص نیز در ورودی تمامی شهرک های صنعتی یک نمایشگاه دائمی از دستاوردهای ساخت داخل و همچنین نیازمندی های خود را برپا کنند تا مسیر همرسانی نیازمندیها و توانمندیها هموارتر شود.

او گفت: هر چند خودروسازان خارجی پس از تشدید تحریم ها و خروج آمریکا از برجام کشورمان را ترک کرده اند، اما در سه ماهه اول امسال پس از دو سال رشد منفی تولید خودرو با بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه تولید سواری در کشور به رشد مثبت  تبدیل شده و حدود ۹ درصد رشد داشته است.

سرپرست وزارت صمت تاکید کرد: باید با دستیابی به فناوریهای نوین بسمت داخلی سازی حرکت کنیم.