رئیس هیئت اجرایی طرح بازسازی کارخانه قند دزفول خبر داد:

فاز اول کارخانه قند دزفول همزمان با دهه فجر افتتاح می شود

همزمان با ایام دهه فجر، فاز اول کارخانه قند دزفول که شامل تصفیه شکر خام است، افتتاح خواهد شد.

به گزارش ایدرو نیوز، مهندس علیرضا ارغایی مجری بازسازی طرح های سازمان گسترش و رئیس هیئت اجرایی بازسازی کارخانه قند دزفول با اعلام این مطلب افزود روند بازسازی کارخانه تا پایان آبان ماه امسال ۷۰ درصد پیشرفت داشته و در حال حاضر توربین های شماره ۱ و ۲ نیروگاه آماده راه اندازی است و دستگاه تولید بخار (بویلر) شماره ۱ در اوایل دی ماه راه اندازی خواهد شد.
فاز اول کارخانه قند دزفول همزمان با دهه فجر افتتاح می شود.

فاز اول کارخانه قند دزفول همزمان با دهه فجر افتتاح می شود.

مهندس ارغایی که با خبرنگار ایدرونیوز گفت و گو می کرد افزود در حال حاضر فقط ۴ درصد از برنامه عقب هستیم و دلیل آن عدم تأمین اعتبار در خرداد امسال بود که با ۳ ماه تأخیر در شهریورماه تخصیص داده شد و موجب ۱۵ درصد عقب ماندگی از برنامه تا شهریور ماه گردید اما با تهیه و اجرای برنامه جبرانی و اضافه کردن تعداد کارگر و پیمانکار، این عقب ماندگی در ماه جاری به کمتر از ۴ درصد در پایان ابانماه رسید.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر جهت بازسازی حدود ۵۳۰ نیروی انسانی در سایت کارخانه مشغول بکارند گفت: اعتبارات دریافتی تا کنون ۲۰۰ میلیارد ریال بوده که تماماٌ هزینه شده و میزان قرارداد ها و تعهدات بالغ بر ۴۷۰ میلیارد ریال می باشد که در صورت تأمین مابقی اعتبار تا پایان آذرماه، انشاءالله در دهه فجر شاهد آغاز بکار فاز اول کارخانه که شامل تصفیه شکر خام است، خواهیم بود.
و بر همین اساس، مطابق برنامه، از اول اردیبهشت ماه سال ۹۶ این کارخانه آماده دریافت چغندر خواهد بود.
مهندس ارغایی با بیان اینکه این کارخانه به منزله یک لکوموتیو است که با راه اندازی آن، می تواند قطار اشتغال و توسعه را در منطقه به حرکت در آورد اظهار داشت راه اندازی این کارخانه، نقطه امید برای کشاورزان منطقه محسوب می شود که از نزدیک شاهد روند بازسازی آن بوده و لذا با علاقمندی افزونتر نسبت به کشت چغندر اقدام می کنند.
وی گفت: امسال ۱۰ هزار هکتار در منطقه خوزستان زیر کشت چغندرقند رفته که نسبت به سال گذشته ۲/۵ برابر افزایش نشان می دهد و این افزایش بدلیل ایجاد امیدواری در میان کشاورزان درباره امکان به راه اندازی مجدد کارخانه قند دزفول صورت گرفته است. و به همین دلیل پیش بینی می شود بعد از راه اندازی این کارخانه، میزان کشت چغندر قند به ۲۰ هزار هکتار افزایش یابد.
بنا به گفته رئیس هیئت اجرایی بازسازی کارخانه قند دزفول کشت هر هکتار چغندر، قادر به اشتغال ۲/۵ نفر می باشد که ۱۰ هزار هکتار موجود می تواند برای ۲۵ هزار نفر اشتغالزایی ایجاد کرد که ۵ هزار هکتار آن در شوش و دزفول قرار دارد.
وی کشت پاییزه چغندر در خوزستان را یکی از مزیت های اصلی تولید چغندر در این استان داشت و کشت پاییزه نیاز بسیار کمی به آب دارد و بیشتر از آب باران استفاده می کند لذا از این لحاظ ،‌ نگرانی بابت کم آبی که سایر استان ها با آن مواجه اند، وجود ندارد. و انشاالله می تواند بخشی از کمبود شکر کشور را جبران کند