ایتالیا به دنبال گسترش روابط خود با ایران

نمایشگاه اختصاصی ایران در رم با حضور محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن تجارت و کارلو کلاندا وزیر صنعت ایتالیا افتتاح شد.

دنیای اقتصاد :

به گزارش ایدرو نیوز، وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت در این مراسم با اشاره به دیرینه بودن روابط ایران وایتالیا دردوران قبل و بعد از انقلاب،‌ در پاسخ به برگزاری این نمایشگاه آن را مرهون همین مناسبات دانست.

در این مراسم کارلو کلاندا، وزیر صنعت ایتالیا در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد دلیل توسعه روابط با ایران اظهار کرد: درسال گذشته یک میلیارد و صد میلیون دلار مبادلات دوجانبه داشته‌ایم و روابط اقتصادی‌مان با ایران در سخت‌ترین شرایط قطع نشده بود و خبر خوب اینکه روابط اقتصادی به بهترین شکل از سرگرفته شده و مهم‌ترین چیز این است که روابط بانکی و انتقال وجوه مالی را تسهیل خواهیم کرد و این موضوع را با وزیر اقتصاد ایتالیا در میان گذاشته تا پیگیری لازم را به‌عمل آورد.

نعمت‌زاده نیز درخصوص قدمت همکاری با ایتالیا گفت: همکاری شرکت نفت و حمل‌ونقل ریلی از قدیم و تجارت بین دو کشور بیش از یک قرن به‌صورت رسمی برقرار بوده است و در زمینه نفت و گاز همکاری‌های خوبی بین دو کشور می‌شود اخیرا هم یک شرکت ایتالیایی و آلمانی در ایران در زمینه شیرهای کنترلی همکاری کرده که موفق هم بوده و از این نوع همکاری‌ها را پیگیری می‌کنیم و توصیه به سرمایه مشترک در همه صنایعی را که ایتالیا در آن پیشرو است، داریم.

وزیر صنعت ایتالیا نیز در مورد همکاری ایران و ایتالیا در حوزه نفت و گاز و صنایع دیگر و روابط دوجانبه این دو کشور و اینکه آیا برنامه‌ای دارید که این پیشرفت‌ها در مورد فعالیت‌های مشترک با ایران با توجه به نتایج انتخابات آمریکا رو به عقب نرود، اظهار کرد: ما به‌دنبال توسعه بیشتر مناسبات دوجانبه هستیم. در مورد روابط با کشورهای اتحادیه اروپا صحبت کردیم و در مورد پیوستن ایران به WTO هم مذاکراتی داشتیم. روابط ما رو به عقب نمی‌رود و هرروز پیشرفت خواهد کرد.