معاون برنامه ریزی ایدرو :

استرالیا در صنایع دریایی و کشتی سازی با ایران همکاری می کند

معاون برنامه ریزی سازمان گستر ش و نوسازی صنایع ایران گفت : استرالیا به عنوان یکی از کشورهای مطرح در عرصه دانش روز و فناوری صنایع دریایی و کشتی سازی علیرغم تحریم های یکجانبه امریکا، با ایران در این زمینه همکاری می کند.

به گزارش ایدرونیوز ، محمد نوری امیری در نشست مشترک با سفیر استرالیا و استاندار هرمزگان ضمن تشریح توانمندی هایی مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) با اشاره به توانمندی 6 شرکت کشتی سازی ایدرو گفت : اکنون در این مجمتع کشتی ها و شناور ها 120 تا 300 هزار تنی ساخت و تعمیر می شوند .

وی با بیان اینکه همکاری مشترک ایدرو و بخش خصوصی داخلی و خارجی ، رویکرد نوین این سازمان برای گسترش صنایع کشور به ویژه در مناطق کمتر برخوردار است ، هدف از بازید سفیر استرالیا و هیئت همراه را آغاز همکاری های مشترک به ویژه در زمینه تبدیل بندر عباس به قطب مشترک صنایع دریایی و کشتی سازی منطقه ای برشمرد.

به گفته معاون ایدرو در اجرایی قانون اجرای اصل 44 ، سازمان گسترش به عنوان قدریمی ترین سازمان توسعه ای برای گسترش صنعت در مناطق کمتر برخوردار اقدام به احداث یا توسعه واحد های صنعتی منطبق با آمایش سرزمین می کند که با توجه به جایگاه هرمزگان در عرصه صنایع دریایی و کشتی سازی و استقرار بزرگترین مجتمع کشتی سازی کشور همکاری مشترک در پروژه های صنعتی با طرف استرالیایی آغاز شده است .

یان بیگز سفیر استرالیا در ایران نیز آمادگی کشورش را برای همکاری مشترک با ایدرو و استانداری هرمزگان در حوزه های صنایع دریایی ، گردشگری و شیلات با تمرکز بر حوزه صنایع دریایی اعلام نمود. وی همچنین بررسی امکان ایجاد یک بندر منطقه ای تخصصی برای بازرگانی و بخش صنایع غذایی به ویژه فرآورده های گوشتی از طریق ایدرو و استانداری هرمزگان و یا مناطق آزاد را خواستار شد.

فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز با تشریح ظرفیت های مختلف ومتنوع هرمزگان آمادگی این استان برای میزبانی از جوینت ونچر ( سرمایه گذاری های مشترک ) صنعتی استرالیا و ایدرو را اعلام کرد .